Mikroszkóp - Fókuszban a láthatatlan
Fogd meg az ugribugri vízibolhát, lassítsd le a turbócsillós papucsállatkát, és láss csodát! De nem kell a vízig menned: már egy légy lába is elképesztő titkokat rejt. A szabad szemmel láthatatlan parányok különös világában hátborzongató lények és lélegzetelállító szépségek várnak rád!
Itt veheted meg a könyvet >> |
Milyen kicsi a kicsi?
Az ember saját testméretéhez hasonlítja környezetének tárgyait. Vannak jóval nagyobb dolgok, például hegyek, bolygók, csillagok és galaxisok. A Napon kívüli legközelebbi csillagtól is óriási távolság választ el minket: a Föld negyvenbillió (40 000 000 000 000) kilométerre van a Proxima Centauritól. Ezt a beláthatatlan távolságot a fény is csak 4,3 év alatt képes megtenni, pedig óránként több mint 1 079 252 848 kilométert rohan!
Liliputi létezők
Persze nem csak óriási objektumok vannak. A legparányibb létezők birodalmát, a mikrokozmoszt mikroszkóp segítségével ismerhetjük meg. De mégis mennyire kicsik a műszerrel kutatható dolgok? Ezt sem könnyű elképzelni. Az emberi szem felbontásának alsó határa 0,1—0,2 milliméter, vagyis néhány tizedmilliméteres dolgokat vagyunk képesek még meglátni. Az egy milliméternél kisebb dolgok esetében alaposabb vizsgálathoz nagyítólencsét vagy mikroszkópot használunk.
Méter, milliméter, mikrométer
A dolgok méretének és távolságának mértékegysége a méter (m), illetve annak törtrészei (1 m = 10 dm = 100 cm = 1000 mm).
A milliméteres nagyságrendű dolgokat nagyítóval is jól meg lehet nézni. A milliméter is kicsi ugyan, de tovább lehet osztani: ezredrésze a mikrométer. Ebbe a mérettartományba tartozik például egy sejtmag vagy egy baktérium, ezeket egy jó fénymikro-szkóp megmutatja. Csakhogy itt még nincs vége! Egy milliméter egymillió (1 000 000) nanométernek felel meg. A vírusok néhány nanométeres nagyságúak. Az ennyire parányi struktúrák vizsgálatához rendkívül jó felbontású elektronmikroszkópra van szükség. De még mindig van lejjebb. Minden anyag molekulákból, azok pedig atomokból állnak. Ezek közül a legkisebb, a hidrogénatom átmérője egytized nanométer. A többi atom ennél nagyobb ugyan, de így is csak speciális mikroszkópokkal lehet tanulmányozni őket
www.mimicsoda.hu