Földrengések és cunamik
Március 11-én a Japánban valaha mért legnagyobb, 8,9-es erősségű földrengés rázta meg a szigetország északkeleti partvidékét. A fővárosban, Tokióban kilengtek az épületek, és több helyen is tűz keletkezett. A rengés nyomán azonnal négyméteres hullámok csaptak át a parton, de a hatóságok – ismerve az ilyen és ehhez hasonló helyzetek lefolyását – rögtön a 10 méter magas hullámokra vonatkozó cunamiriadót rendelték el. Azóta több utórengés is követte az elsőt, és az atomerőművek is megrongálódtak. A keletkezett szökőár az oroszországi Szahalin szigetének partjait, valamint az Északi-Mariana-szigeteket is fenyegeti.
Hány nagy földrengés volt eddig Japánban?
Japán az egyik legveszélyeztetettebb ország, a földrengések szempontjából. A potsdami földtudományi kutatóintézet (GFZ) szakértőjének adatai szerint a szigetországban átlagban évente 16-szor mozdul meg a föld, többnyire 7-es vagy annál nagyobb erővel. Eddig 120 alkalommal mértek 6-os vagy annál erősebb rengést, és ezer alkalommal 5-ös vagy annál nagyobb erejű földmozgásokat. Mindez azt jelenti, hogy Japánban állandóan reng valahol a Föld, még lakatlan vidékeken is, de mivel az itt lezajló folyamatokat senki nem veszi észre, így nem kerülnek be a hírekbe.
A legnagyobb rengés a mostanit megelőzően 1923. szeptember elsején volt.
Ekkor még az ország nem volt felkészülve a védekezésre, így Tokió és a kikötőváros, Yokohama néhány óra alatt tüzekkel is perzselt romhalmazzá vált. Az emberek az összetorlódott törmelék miatt alig tudtak kimenekülni, így 243 ezer ember áldozatává vált a földrengésnek. Ettől kezdve azonban Japánban fontos programmá vált, hogy az utak és házak építése során kötelezően figyelembe vegyék a földrengések lehetőségét. A házaknak szilárd szerkezetekkel kell rendelkezniük (a lapos tetejű vagy laza tégla- és fa építmények nem alkalmasak), s a házak alapjait a talaj kövezetének szerkezetéhez kell igazítani. Fontos, hogy a lakásokban a tűzhelyek ne gyulladjanak ki a rázkódástól. Emellett az ottani lakosoknak folyamatosan gyakorolniuk kell, hogy mi a teendő a földrengés idején. Az iskolákban a tanterv részei a katasztrófavédelmi gyakorlatok. A gyerekek a tanárokkal és tűzoltókkal együtt havonta egyszer hosszú időn át gyakorolják, hogyan kell minél gyorsabban az iskolapad alá bújni, hogyan lehet a lehető leggyorsabban elhagyni az épületet, hová érdemes menekülni, és kitől érdemes segítséget kérni. A tantermekben olyan bútorok vannak, hogy lehetőleg kibírják a nagyobb rázkódásokat is.
Ennek ellenére ezen a márciusi földrengésen mégis megsérültek diákok is, mert éppen egy ünnepségen érte őket a katasztrófa, és rájuk omlott a tornaterem teteje.
Jelezhetőek-e előre a földrengések?
Sajnos a tudomány ma még a földrengéseket csak nagyon ritkán képes előre jelezni. A rengést az okozza, hogy két, összeakadt földkéreg- lemez széleiről a nagy erőhatásoktól hirtelen leszakadnak darabok, és ebben több a véletlen, mint a kiszámítható elem.
Ezért legfeljebb azt lehet megfigyelni, hogy az ismert módon veszélyeztetett részeken (a törésvonalaknál) hogyan sűrűsödnek-ritkulnak a hullámmozgások, vagyis a nagyobb rengések előjelei. 1971-ben szovjet tudósok hosszas kísérletei nyomán sikerült egy olyan elméletet felállítani, amely azon alapult, hogy a hullámok ritmikusan, visszatérő módon hirtelen lelassultak, majd a szokásos tempóban keletkeztek, egy-egy nagyobb rengés előtt. Ennek alapján két évvel később valóban sikerült viszonylag pontosan előre jelezniük egy földrengést az USA-ban, majd újabb két év múlva Kínában is. Ezzel legalább csökkenteni lehetett a károkat. Ugyanakkor ez a módszer sem bizonyult biztos megoldásnak, hiszen nemsokára volt egy „vakriasztás” is, ami a kisebb gondot okozta, de volt egy minden előjel nélkül érkező, hatalmas földrengés is Kínában, amely azonban minden addiginál nagyobb pusztítással járt.
A rengések egyik következményét, a cunamit azonban már valamivel nagyobb biztonsággal lehet előre jelezni, a mai műszereinkkel.
Mi a cunami és hogyan jelezhető?
A cunami japán eredetű szó, amely a cu = part és a nami =hullám szavakból áll. A cunamit tenger alatti földrengések (tengerrengések), vagy tenger alatti vulkánkitörések, esetleg tenger alatti vagy parti földcsuszamlások okozhatják. Ha tengerrengés következett be (mint most is, Japánban), olyankor a tengerfenék megemelkedik vagy lesüllyed, s ezt a mozgást természetesen követi a felette lévő hatalmas víztömeg is. A terület felett gyűrű alakú hullám keletkezik, ami a tengerfenéken körkörösen szétterjed.
A nyílt tengeren a legtöbb esetben alig érezhető a nagyjából 800-1000 km/óra sebességgel terjedő cunami. Akkor alakul ki, amikor a parthoz közeledő óriáshullám sebessége már lecsökken, a hullámnak a tengerfenékkel érintkező része a megnövekvő súrlódás miatt lelassul, egyensúlyát elveszti, aszimmetrikussá válik. Mivel a hullám csillapodása fordítottan arányos a hullámhosszal, a cunami több ezer kilométer távolságra is el tud jutni, nagyobb energiaveszteség nélkül.
Az óriáshullám negyed óra alatt akár 30 méter magasra is nőhet, de minél erősebb volt a tengerrengés és minél meredekebb a partfal, az óriáshullám annál nagyobbra nő, így akár 60 méter magas is lehet. (Az eddig megfigyelt legnagyobb óriáshullám 63 méter volt, de bizonyítottan volt már 500 méteres óriáshullám is Alaszkában.)
A cunamik észlelését két megfigyelő rendszer teszi lehetővé: a tenger szintjének ingadozását mérő radarműholdak sora és a tenger alatti nyomásmérő műszerek. Az adatok kiértékelése azonban még ma is hosszadalmas és több véletlenszerűségnek is kiszolgáltatott folyamat, így még ez a rendszer sem biztosít tökéletes védelmet. Ezért például a 2004-ben az Indiai-óceánon
rettentő pusztításokat okozó cunamit akkor sem tudták volna megelőzni, ha nem csupán a rengés után észlelik a műholdak a jelenséget, hanem előbb is.
A térségben több mint 160 ezer áldozatot követelő szökőár pillanatfelvételei szinte véletlenül keletkeztek: négy műhold éppen akkor ért a térség fölé. Az adatok azonban csupán a természeti csapást követő órákban érkeztek meg, és ekkor kezdődhetett a hosszadalmas kiértékelés. Ugyanakkor a megkésett felvételek mégsem nevezhetőek haszontalanoknak, sőt, a kutatók óriási szerencsének tekintik, hogy teljes felvételsorozatot nyertek egy cunami folyamatáról. Így most ugyan fájdalmas, hogy a jelenség rengeteg ember életét követelte, a későbbiekben azonban több életet meg lehet majd megmenteni.
A
 |
.jpg) |
 |
 |
Mentőcsapatok keresik a túlélőket. |
|
 |
pillanatfelvételek alapján, a számítógépes szimulációkkal összevetve az eddigieknél pontosabban modellezhetik a cunami lefolyását, s a mostaninál jobban működő előrejelző rendszereket tudnak majd kiépíteni.
Lévai Júlia
Ha többet akarsz megtudni a témában, nézd meg a Természeti katasztrófák című kötetünket is!
A cunamiról olvashatsz korábbi cikkünkben is.
www.mimicsoda.hu